Chytrý a úsporný dům
Máte-li malý rodinný dům, je klasická elektroinstalace skoro ideální. Pokud však myslíte na budoucnost, vyžadujete chytřejší řešení, možnost centrálního ovládání nebo pokud kladete důraz na úsporu energií, pak je nutné pro vaše bydlení zvolit inteligentní elektroinstalaci.
Do moderního domu se dnes již běžně instaluje zabezpečovací systém, podlahové vytápění či klimatizace, elektrikou poháněné žaluzie, v zahradě jsou závlahové systémy a mnoho dalšího. Inteligentní elektroinstalace slouží k ovládání a řízení všech technologií a procesů, se kterými se lze běžně setkat nejen v rodinných domech. Jejím hlavním úkolem je komplexně řešit sloučení všech technologií do jednoho funkčního celku. Tento chytrý systém řeší v domě vše od měření, regulace, ovládání, řízení, spínání, vypínání až po vizualizaci celého ovládaného systému.
Výhody inteligentní elektroinstalace
Zásadní výhodou chytrého domu je vysoký komfort v ovládání a řízení spotřeby energie. Zkušenosti z praxe deklarují, že u větších projektů rodinných domů je provedení inteligentní elektroinstalace cenově srovnatelné, nebo i dokonce levnější než klasické provedení. Mezi další výhody patří i možnost libovolného rozšíření systému a přehlednost kabeláže. Hlavní nevýhodou inteligentní elektroinstalace je nepřiměřená velikost finančních nákladů při použití v malých domech.
Co můžete od chytrého domu očekávat?
Ovládání v domě je zajištěno vestavěným dotykovým displejem nebo běžným dálkovým ovladačem. Jste-li mimo dům je možné systém ovládat přes počítač, mobil a dnes již i samozřejmě tablet. Spouštění jednotlivých funkcí nebo jejich celé skupiny je možné nastavit na základě určité veličiny – čas, venkovní nebo pokojová teplota, intenzita přirozeného světla v domě i mimo něj, pohyb osob, síla větru, déšť atp. Příchodové a odchodové funkce lze nastavit podle rozpoznaného obyvatele domu. Příkladem může být omezení použití elektrických spotřebičů, jsou-li děti samy doma.
Příklady funkcí
- regulace intenzity vytápění, větrání nebo klimatizace
- regulace osvětlení až po vytváření světelných atmosfér v určitých částech domu
- řízení osvětlení či zavlažování zahrady
- elektronické zabezpečení domu dle denního režimu
- ochrana domu při nepříznivém počasí či nečekaných událostech (např. stažení venkovních rolet při bouři, ochrana před přepjetím v elektrické síti)
- hlídání úspor energií (vypnutí nepoužívaného elektrického okruhu v noci, blokování některých spotřebičů při určitých podmínkách, omezení situace nechtěně zapnutých spotřebičů atp.)
A co doplnit závěrem?
Možná někoho napadne, že je to nákladná hračka a otázka prestiže majitele nemovitosti, ale pokud se na celou věc podíváte z úhlu úspor energií, nemůžete se myšlenkám na inteligentní elektroinstalaci ubránit. Z dlouhodobého pohledu se jedná o investici v rodinném domě, která se díky běžným úsporám vrátí. Člověk technického zaměření ocení zase řadu užitečných funkcí, které jednou nastavíte a následně již běží bez vaší každodenní kontroly. A ještě něco stojí za zmínku. Je to systém, který je velmi flexibilní vůči změnám. Funkce domu lze nově nastavovat a přizpůsobovat novým potřebám obyvatelů domu, ať už pouhou změnou funkcí tlačítek, novým nastavením režimů, doplněním nebo změnou prvků.
Autor: Petra Hamet
Publikováno: 07. leden 2015