Jak se shání peníze na developerský projekt?
Zatímco část developerů využívá bankovních úvěrů, jiní dokážou sehnat dostatek finančních prostředků z vlastních zdrojů a peníze si tak půjčovat nemusí.
To, že sehnat finance na stavbu od hypoteční banky může být čím dál tím těžší, potvrzuje Herbert Heindl ze společnosti Max – Immo. Podle něj je velmi důležitý způsob, jímž se projekt bance prezentuje, a také to, o jaký typ bytů a v jakém standardu jde. „Stavbu financujeme ve spolupráci s jednou z největších českých bank.
A pokud je projekt přesvědčivý, není problém získat úvěr," doplnila Andrea Straub ze společnosti Bozner. Ta stojí za bytovým projektem Kajetánka v Břevnově. Budoucí majitele jednotlivých bytů však víc než to, kde sebere prodejce peníze na stavbu, zajímá, za kolik si budou moci bydlení koupit a jaké záruky nebo slevy jim developer nabídne.
„Cenová úroveň bytů i rodinných domů se musí stanovit hned na počátku prodeje, při jeho prvotním ocenění. Při zahájení prodeje jsou ceny vždy nejnižší," vysvětlil postup společnosti Central Group její obchodní ředitel Jiří Vajner. Na druhou stranu není u jiných společností zase tak obtížné narazit na akční slevy nebo bonusy u bytů nabízených delší dobu.
„Ceny bytů jsou obvykle určovány v dialogu mezi námi a developerem a na základě dosažitelné ceny jsou pro daný bytový dům definovány standardy vybavení. Kupující často přicházejí až k hotovým bytům a vybírají si podle toho, jaký dojem na ně byt udělá," líčí Pavel Velebil, makléř z Tide Reality.
Kupující se taktéž zajímají o bezpečí svých peněz, pokud kupují bydlení v ještě nehotovém domě. „U projektů, které zastupujeme, platí kupující část kupní ceny bytu ve výši 5-10% na vázaný nebo jistotní účet, kde jsou peníze až do kolaudace, podpisu kupní smlouvy a podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí," uvedl Velebil.
U některých developerů je také možné zaplatit při podpisu smlouvy pouze deset procent z ceny bydlení a zbytek až po dokončení bytového domu, což se týká třeba Bydlení Vidoule nebo projektu Kajetánka. Ceny bytů z takových projektů ale bývají vyšší, než v případě, kdy platí klient za byt ještě v nedostavěném domě.
Zřejmě nejdále v tom jde společnost Central Group, která svým klientům umožňuje zaplatit pouze 10% akontaci a zbylých devadesát procent ceny bydlení až do dvou let po nastěhování (s využitím Wallerová, R. Jak sehnat peníze? Mladá fronta DNES-příloha Stavíme Prahu, dne 11. 4. 2013, s. 13.).
autor. Jakub Král
Publikováno: 07. červen 2013