Jak si správně založit zahrádku?
Máte nový dům a kolem něj pozemek. Jak si s ním poradit, aby se z „pole neoraného" zrodila zahrada, která bude splňovat všechny vaše představy moderního bydlení?
Než se do čehokoli pustíte, sedněte si a důkladně se zamyslete, co vše od budoucí zahrady svého domu očekáváte. Chcete pěstovat zeleninu? Budete mít chuť starat se o skalničky nebo o růže? Máte malé děti, kterým byste rádi vyčlenili kout na hraní? Trváte na bazénu u domu? Jak si představujete svou relaxaci – pod pergolou? U krbu? Nebo vám stačí lehátko ve stínu stromu? Bude po zahradě pobíhat pes? Své představy konzultujte s celou rodinou a dobře si ujasněte, kolik času budete ochotni své zahradě věnovat. I „bezúdržbové zahrady" se totiž musí udržovat. Občas posekat, stromy ostříhat, shrabat listí... a čím více rozličných partií si vymyslíte, tím více jich budete muset opečovávat. Pletí skalky, okopávání růží a údržba jezírka není záležitostí na pár minut.
Když budete mít jasný záměr a zcela konkrétní představu o budoucím uspořádání zahrady domu a alespoň základní znalost rostlin, můžete se do založení zahrady pustit sami. V opačném případě je lepší přizvat ke spolupráci zahradníka či zahradního architekta a nechat si zahradu založit odborně. Se základním návrhem zahrady vám pomohou mnohá zahradnictví zdarma, s podmínkou, že od nich následně koupíte rostliny. Zahradní architekt podle vašich požadavků nakreslí podrobný plán a sjedná realizační firmu, která vše odpracuje za vás. Za svou práci si architekt většinou účtuje 5-10% z celkových nákladů.
Nejprve je potřeba vymodelovat terén, k čemuž budete muset přizvat těžkou techniku. Do roviny srovnaný pozemek se nejlépe udržuje, zvlnění, terasy a více úrovňové členění zas zahradu dělají zajímavější a dynamičtější. Plánujete-li bazén, nechte si rovnou vyhrábnout jámu, ať posléze neničíte třeba již zatravněnou plochu. Následně byste měli provést stavební úpravy – postavte zídky, terasu či zpevněnou plochu, nad kterou plánujete vztyčit pergolu u domu, a také vybudujete zahradní cesty. Ať už budou pískované, dlážděné či z kamenu, držte se dvou zásad. Jednak musí být všechny schůdné v jakémkoli ročním období a jednak musí mít každá i malá zahradní cestička účel a cíl. Jinak bude ráz zahrady pouze narušovat a vy si budete vyšlapávat jinou cestu k cíli trávníkem.
Do připravené jámy zabudujte bazén, případně založte jezírko a skalku. Velmi pečlivě zvažte místo pro pergolu, přístřešek s grilem či jiné místo k posezení. Musí být v závětří, ideální je orientace na jihozápad, kde si budete moci vychutnat sklenku vína při paprscích zapadajícího slunce. Výhodou je poloha blízko domu – nebudete muset přenášet jídlo a nádobí daleko. Dobré je i zastřešení, které vám umožní relaxovat zde i za zhoršeného počasí. V závětří by měl být dětský koutek, nejlépe v polostínu stromu a na takovém místě, abyste na něj viděli například z okna kuchyně či zpod pergoly.
Nyní můžete začít s výsadbou. Budete-li mít záhony či květinová rabata, vytyčte je. Užitková část – zeleninové záhonky, políčko, skleník... se z pohledového důvodu obvykle umisťuje do zadní části zahrady domu, kde ji lze také pohledově dobře oddělit zelení. Do okrasné části vysazujte nejprve stromy a soliterní dřeviny, poté vysoké i nižší keře (také živý plot), nakonec trvalkové skupiny. Výběr rostlin musíte podřídit jednak velikosti zahrady (především při osazování malé plochy musíte vybírat pozorně) a také klimatickým podmínkám ve vašem kraji a nadmořské výšce pozemku. V ohromném množství druhů a šlechtěnců jistě najdete ty pravé. Vyplatí se podívat, co roste u sousedů, a hned budete mít větší jasno v tom, co i u Vás „půjde".
Dobré je navštívit i nejbližší zahradnictví – jistě bude nabízet v kraji „odzkoušené" odrůdy a dostanete i dobré tipy. Mějte na mysli také vzrůst dřevin, klasickou začátečnickou chybou totiž bývá příliš hustá výsadba nebo výsadba příliš blízko u cest, domů apod. Vysadíte malé stromečky, ale neuvědomíte si, že za pár let budou mít třeba několik metrů do šířky i výšky... a pak bude muset přijít ke slovu pila.
Prolistujte si pár knih o sesazování rostlin a plánování výsadby a načerpejte v nich inspiraci i vědomosti o tom, kterým rostlinám to sluší ve skupinách, jak kombinovat rozdílné tvary, vzrůst i barvy především konifer a dřevin, poučte se, jak vytvářet zákoutí, dominanty apod. Po výsadbě se může nainstalovat závlahový systém a založit trávník, buď výsevem nebo položením travních koberců a máte hotovo, tedy skoro hotovo. Odteď na vás čeká sekačka, hrábě, rýč, konev a další, aby vám pomohly zahradu pravidelně udržovat (Martínková, L. Zakládání zahrady. MF DNES-ONA, č. 14, dne 4. 4. 2012, s. 70 až 71.).
autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.
Publikováno: 16. říjen 2012