Každá čtvrtá kupní smlouva trpí právními vadami
Obraťte se proto na naši realitní kancelář. Jsme odborníky přes nemovitosti a jejich financování
Špatně zaznamenaný předmět smlouvy je dle výzkumu Realitní komory nejčastější chyba v realitních smlouvách. Čtyřiadvacet procent smluv evidovaných v průzkumu mělo tak vážné právní chyby, že z pohledu soudobé (platné a účinné) legislativy byly bezcenné (neplatné). Z analýzy jasně vyplynulo, že smlouvy bez chyb mají realitní kanceláře s vlastním právním oddělením a developeři. U těch má právník méně práce, protože se používá vzorová smlouva pro celý projekt, kde se mění pouze čísla jednotek (pozemků). Veškeré varianty vadných smluv o převodu nemovitosti, které byly porůznu stažené z internetu či jinak násilně natlačené na smluvní šablony RK jsou pro kupujícího i prodávajícího skutečně ohrožující.
Podle expertů je nejčastější chybou neúplná specifikace předmětu koupě. Jen málo situací může být opravdu nepříjemných. Mnohdy se jedná o případy, že v katastrálním operátu není na jméno kupujícího zapsaná třeba garáž, kterou nový vlastník sice zaplatil, avšak v kupní smlouvě o ní není ani zmínka. Kupní smlouva tak zahrnuje cenu navýšenou o hodnotu garáže – ze které se zaplatí daň z převodu nemovitostí - ale jejím vlastníkem stále podle katastru zůstává prodávající. Nejvyšší částka, o kterou přišel klient poškozený podpisem špatně specifikované kupní smlouvy, dosáhla 11 miliónů korun.
Co musí být v kupní smlouvě definováno:
Definované smluvní strany (účastníci smlouvy): jméno prodávajícího i kupujícího, r. č. (pouze u občanů ČR), číslo OP, pasu či datum narození. Jestliže jde o právnickou osobu, pak název společnosti, IČ, sídlo a kdo za obchodní společnost jedná.
Úvodní prohlášení – kupující kupuje, prodávající prodává, předmět smlouvy, tedy specifikace nemovitosti podle katastrálního zákona.
Cena za převod: celá kupní cena, jednotlivé splatnosti částí kupní ceny, tedy část záloh, část z hypotečního úvěru, vlastní zdroje. Nutné jsou vždy podmínky výplaty, číslo účtu a termíny.
Vyjmenovaná případná omezení vlastnických práv: věcná břemena, zástavní práva apod.
Prohlášení smluvních stran, ve kterém prodávající prohlašuje, že neví o právních vadách, které by znemožnily koupi, a kupující potvrzuje seznámení s fakty o nemovitosti.
Co by mělo být ve smlouvě ujednané:
Předání nemovitostí, nabytí vlastnického práva, zapsání vlastnického práva, oboustranný závazek nápravy případných právních nedostatků a prohlášení o dobrovolném podpisu smlouvy o úhradě daně z převodu nemovitosti (s využitím Kvapil, K. Čtvrtina realitních smluv obsahuje chyby. deník Právo, dne 10. 7. 2012, s. 9.).
autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.
Publikováno: 12. prosinec 2012