Kupte si rodinný dům za milion
Milion korun za rodinný dům. Je to vůbec reálné? Podle odborníků ano, ale s obtížemi. Hlavně se nesmíte nechat nalákat na každý inzerát. Některé rodinné domy za milion totiž po započítání dalších nákladů např. na základovou desku mohou vyjít až na dvojnásobek nebo dokonce i dráž.
„Bydlet ve vlastním, to je sen mnoha lidí. A proč si kupovat byt, když řada firem nabízí za stejnou cenu rodinný dům? Ano, dá se pořídit rodinný dům i za 1 milion korun. Bude však muset být řešen netradičně." hodnotí architekt Patrik Tichý.
Pro stavbu rodinného domu ovšem hovoří i dobré ceny. Díky hospodářské krizi klesly asi o 15 procent. „Dříve stál metr krychlový obestavěného prostoru asi 5 000 korun, teď je to 4 250 korun," srovnává Petr Picmaus z projekční a stavební firmy De Facto. Stavební firmy mají málo práce, a tak jsou ochotné k různým slevám. Podle odborníků se dá rodinný dům za milion korun postavit přízemní nebo jednopatrový o ploše kolem 60 metrů čtverečních, s dispozicí do 2+kk.
Jednou z výjimek na trhu, které se dostávají pod výše uvedenou hranici, je společnost Euro Development,a.s.. Za cenu 1.075.000,- Kč bez DPH si od nich pořídíte přízemní dům s dispozicí 3kk a užitnou plochou 72,7m2. Cena je včetně základové desky a ve variantě dokončení domu na klíč, tzn. s hotovými podlahami, obklady a dlažbou, oplocením, parkovacím stáním a terénními úpravami pozemku. Společnost se tak dostává na dokonce nižší cenu, než například známá konkurenční společnost Canaba, jejichž dům „Chico" pořídíte za 1 milion korun bez základové desky a úprav pozemku.
Nízkým cenám rodinných domů odpovídá i nabídka katalogových projektů. Počet rodinných domů za milion či do milionu přibývá, ale někdy je tato částka dost zkreslená. Cena se někdy uvádí za nedokončenou stavbu popisovanou jako hrubá stavba, dům na dokončení nebo hobby. Prodejci do ceny nezahrnují třeba projekt, základovou desku nebo DPH. Nebo je to částka jen za hrubou stavbu, což může být 80, ale také třeba jen 40 procent nákladů na dům. Stavba se může prodražit i dopravou, úpravami terénu či vzhledu. Když však připočtete, dostanete se na dvojnásobek či výše.
Lze však najít i nabídky rodinných domů s kompletním dokončením a cenou zhruba milion korun. Jejich velikost se pohybuje kolem 60 metrů čtverečních, mají nejčastěji tři místnosti. Některé jsou i menší, s interiérem ve stylu garsonky a plochou jen 30 metrů čtverečních. Nejlevnější dům, který jsme našly na trhu, stojí 930.000,- bez DPH. Cena je včetně základové desky a v provedení domu na klíč. Jde přízemní dům o dispozici 3kk a obytné ploše 63m2 od společnosti EURO DEVELOPMENT.
„Z mého pohledu by to byl dům na důchod. Uvedená výměra a přízemní dispozice se jeví jako ideální," říká Jiří Doubek z firmy Doren Stavba. Takový rodinný dům však mohou využít i bezdětné páry místo startovních bytů, nouzově i rodiny s malým dítětem. „Největší zájem v současné době evidujeme právě u malých přízemních domů 3+kk a 4+kk o užitné ploše mezi 70 a 85m2.", říká Jakub Císař, předseda představenstva společnosti Euro Development.
Jako nejnižší možnou cenu za rodinný dům rozumné velikosti však odborníci uvádějí 1,5 milionu. Za to už lze pořídit rodinný dům 4+kk s plochou asi 80 metrů čtverečních, což může stačit i pro čtyřčlennou rodinu. Uvedené částky však zahrnují jen samotný dům, bez vybavení, jako jsou obklady, podlahoviny, sanita, kotel, kuchyně, svítidla či nábytek. „Pro ilustraci, cena nábytku do kuchyně se pohybuje od 50 tisíc až do milionu, koupelna vychází na 100 tisíc korun," upozorňuje architekt David Chmelař. V ceně není pozemek, který může stát víc než dům, stejně jako plot, zahrada, garáž nebo inženýrské sítě. Něco stojí též stavební dozor.
„I u rodinného domu za milion je tedy celkově nutné počítat minimálně se dvěma, ale spíš třemi miliony korun celkových nákladů. U levných domů odborníci nabádají k velké obezřetnosti, kvůli navyšování inzerované ceny" varuje Petr Picmaus.
U levných domů experti očekávají stejnou životnost jako u jiných. Dřevostavba či montovaný dům jsou hotové za několik týdnů, zděný dům zhruba za půl roku. Plánujete-li cenu rodinného domu srazit hodně nízko, můžete si objednat jen hrubou stavbu či jinou variantu nedokončeného domu. A zbytek si obstarat svépomocí, příp. si sami zajistit dodavatele.
Dobrým nástrojem jsou poptávkové servery. Stačí zadat poptávku na stavební práci a pak vybrat nejvýhodnější nabídku. „Takto se dá ušetřit až třetina nákladů. Člověk ovšem obětuje i několik let svého volného času," uvádí architekt Chmelář. Organizace stavby je hodně časově a organizačně náročná a stojí i dost peněz. Je také nutná zkušenost, aby jednotlivé práce správně navazovaly. Navíc je tu riziko, že dělníci odevzdají nekvalitní práci, nebo někomu naletíte. „Mezi spolehlivé firmy na internetu se snadno zamotají i ty nesolidní. Mívají kvalitně zpracované stránky, kalkulace, realizace i fotodokumentaci, často však ne svoji," připomíná architekt Tichý. Proto dbejte na doporučení a osobní zkušenosti známých.
Prací svépomocí ušetříte 20 až 25 procent. Místo DPH 14 procent při dodávce stavby, resp. 15 procent od Nového roku, však budete často nakupovat s daní 20 procent. Hůře se dostanete ke zlevněnému materiálu a čekají vás vícenáklady v případě chyb a špatně provedené práce. Dobré je předem se domluvit s projektantem a stavební firmou.
„Vím o případech, kdy stavební firma dodala svůj fortel a přitom poskytla stavebníkovi prostor pro přiložení ruky k dílu. Investor si sám vymaloval, povrchy podlah odložil na později. Přitom mu firma postavila dům se zárukou," popisuje Roman Šulista z firmy Wienerberger. Základem byla na začátku konzultace stavebníka s dodavatelem i projektantem. „To považuji za ideální. Projektant připraví rodinný dům podle přání a současně je u toho odborník, který bude dům stavět. Hodně věcí odchytí již při návrhu a cena se zbytečně nenavyšuje," doplňuje Roman Šulista.
Bydlet ve svém lze ještě i díky tzv. rostoucím anebo mobilním domům. Rostoucí jsou stavby, které si koupíte jako malé, ale jsou uzpůsobené snadnému rozšíření. Mladá rodina si koupí nejdřív třeba 2+kk, později přistaví další dvě místnosti. Dům se dá přizpůsobit proměnlivým podmínkám. Je tu však riziko, že na dostavbu už nebudou finanční prostředky. Mobilní domy jsou levné a dají se stěhovat. Odborníci je však vidí spíše jako možnost pro rekreační bydlení než pro to trvalé (s využitím Grygera, F. Dům za milion. Magazín MF DNES Doma, č. 39, dne 26. 9. 2012, s. 6 až 9.).
autor. Jakub Král
Publikováno: 19. listopad 2012