Malé byty jsou příležitostí pro developery
Informace z realitního trhu jednoznačně potvrzují, že jestliže jde v současné době něco na odbyt, jsou to malé byty. Lidé kupují malé byty, protože na velké nemají. Pokud v roce 2005 měl běžný startovací byt 3+1 výměru 70-90 m2, v současnosti má průměrný 3+kk rozlohu 55-68 m2, to znamená, že je o dvacet metrů podlahové plochy menší. A úměrně tomu klesá i výměra bytů 2+kk či 1+kk, které nahradily garsonky.
Díky levným hypotečním úvěrům si současně řada občanů v České republice uvědomila, že vlastní bydlení je finančně výhodnější než platit nájem někomu cizímu. Avšak malé byty v sobě skrývají jeden problém – z hlediska užívání jsou komplikovanější, než velké byty. Lidé, pokud neotevřou stavidla své rozmařilosti, mají víceméně stejné základní potřeby.
To se týká i bydlení, takže i malý byt musí umožňovat vše, co obvykle nabízí velký byt – jeho obyvatel musí někde jíst, někde spát, potřebuje určitý obytný a skladovací prostor, případně i pracovní kout. „Velkou inspirací jsou v tomto ohledu praktické zkušenosti Japonců, kteří svůj odvěký boj s omezeným prostorem dovedli k dokonalosti," uvádí architekt Miroslav Stach ze studia Balanceidea, jež se na design malých bytů zaměřuje.
Nejtěžší je podle jeho názoru pochopit potřeby klienta. „Jakmile zjistíme, co chce a potřebuje, tak můžeme daný prostor uchopit a hledat možnosti, jak ho co nejlépe využít," vysvětluje Stach. Přicházejí zákazníci s konkrétní představou, nebo vás žádají, abyste jim všechno vymysleli? Ptám se. „Většinou je to tak napůl. Zákazník má určitou představu, ale my se snažíme nejprve zjistit jeho návyky a způsob, jakým žije. Jestli ráno, když vstane, jde nejdříve na toaletu a pak do koupelny, nebo naopak. Jestli doma pracuje, jestli raději čte, nebo se dívá na televizi, jestli rád vaří či nikoli, poněvadž pak je zbytečné, aby měl velkou kuchyni atd. Ptáme se pochopitelně i na materiály, na barvy, které má rád, neboť i ty ovlivňují, jak se bude v prostoru cítit," tvrdí Miroslav Stach.
Jednou z objektivních nevýhod zakázkového designu je to, že prakticky nic nekoupíte ve specializovaných nábytkářských prodejnách, všechno se musí dělat na míru. S tím pochopitelně roste i finanční náročnost úprav. V IKEE samozřejmě koupíte jednotlivé solitéry, ze kterých můžete vybavení bytu poskládat, ale nikdy to nebude působit jako kompaktní celek, vždy to bude kompromis. My se snažíme dodržet rozpočtové limity klientů, byť je to někdy složité, ale zato jsme schopni vytvořit harmonický celek," říká Stach.
Za svou snahu získat od architekta Stacha bližší vyjádření o ceně dostávám odpověď, že je to u každého projektu individuální. „Vždy děláme výběrové řízení, v němž se snažíme najít kvalitní, ale současně cenově přístupného dodavatele," říká Stach. Kompletní projekt malého bytu se podle něj pohybuje kolem dvaceti tisíc, výslednou realizaci pak ovlivňuje výběr materiálů. Celková cena u typického 1+kk se může pohybovat někde kolem jednoho sta tisíc korun, hodně však záleží i na výběru kuchyňských spotřebičů (s využitím Kvapil, K. Malé byty jsou příležitostí pro odborníky, deník Právo-příloha Nemovitosti, dne 12. 2. 2013, s. 9.).
autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.
Publikováno: 17. duben 2013