Nové bydlení za Prahou
Když se Vackovi před pěti lety rozhodovali pro koupi rodinného domu, rozhodovaly na jedné straně jejich finanční možnosti a na straně druhé nároky, z nichž byli ochotni do určité míry slevit. „Nakonec jsme si koupili domek ve vsi severně od Prahy. Nelitujeme, ale je to životní styl, který nemusí vyhovovat každému, protože v naší rodině jsou dvě auta nutností," tvrdí Michaela, která je doma se dvěma dětmi, zatímco její muž pracuje v hlavním městě. Rodině v obci chybí velká školka a pořádný obchod. Ačkoli developer zákazníky lákal i na ně, obci se do jejich rozšiřování nechce.
V hlavním městě teď roste několik areálů rodinných domů, které by analogickými (podobnými) nešvary trpět neměly, jedním z nich je např. projekt Májovka v Pitkovicích od firmy Central Group. „Rodinné domy se nacházejí sice na okraji Prahy, avšak díky blízkosti dálnice D1, Pražského okruhu a Štěrboholské spojky není problém se autem do půl hodiny dostat i na zcela opačnou část Prahy.
Lokalita se navíc nachází jen devět minut autobusem od metra C – Háje, tudíž ani pro ty, kteří nemají auto, není cestování problematické," hodnotí lokalitu obchodní ředitel Central Group Jiří Vajner. Nedaleko se přitom nachází i průhonický zámecký park, dendrologická zahrada a blízko je rovněž chráněný přírodní park Botič – Milíčov. „Výstavba nových rodinných domů navazuje na již dokončenou stavbu nízkých bytových domů. Noví obyvatelé se také budou stěhovat do již zabydlené lokality, nikoliv doprostřed velkého staveniště," dodal Vajner.
Ani tady však zatím občané nenajdou možnost snadno si nakoupit a spoléhat musí především na nedaleká nákupní centra. Domy v Pitkovicích navíc ještě mohou zaujmout i díky svému modernímu a nadčasovému řešení. Podobné projekty, jestliže se je podaří dobře navrhnout, bývají architektonicky cennější než individuální výstavba, kdy na malých pozemcích vyrostou rodinné domy naprosto odlišných stylů. Nezřídka se tak stává, že spolu sousedí kanadský srub s variací na funkcionalismus s bungalovem španělského typu.
I další developerské projekty zaměřené na stavbu rodinných domků v hlavním městě nebo jejím těsném okolí se snaží vyhnout nedostatkům spojovaným s kritizovanou výstavbou satelitů a nabídnout kromě snadné dostupnosti něco navíc. Takový je třeba projekt Zámecké zahrady ve Vysokém Újezdě. Obyvatelé to sice mají na metro na Zličíně ještě deset minut autem, ale v obci najdou školku, školu a obchody.
Developer zde buduje designové vily v různých velikostech podle architektonického návrhu Ateliéru2 a úsporné dřevostavby Ecomodula. Ty mají sice klasický tvar se sedlovou střechou, ale netradiční vzhled kombinující dřevo a sklo z nich dělá od pohledu moderní bydlení. Plusem čtvrti je navíc úprava okolí, na níž se podílelo i designové studio Mimolit, které navrhlo mimo jiné pojetí uličního designu včetně květináčů a úpravy chodníků.
Projekt slibuje např. dostatečné rozestupy mezi domy i příjemnou vzdálenost mezi pozemky a silnicí. „Nejde o satelitní městečko, kde je veškerý prostor využit pro stavbu a lidi si vidí do talíře. Projekt představuje naprosto nový přístup k bydlení na českém realitním trhu – pozemky jsou rozděleny do sedmi samostatných rezidenčních čtvrtí s dostatkem soukromí a ve skutečné přírodě, aby zde lidé trávili co nejvíce času.
Pozemky mají velikost min. 1000 metrů čtverečních," popisuje marketingová manažerka projektu Lucie Pešková. Podle ní vznikne v rámci projektu Zámecké zahrady také prostor pro novou školu a všechny potřebné obchody a služby, které patří do občanské vybavenosti. Developer v případě Zámeckých zahrad láká i na blízkost golfového hřiště, které považují za zajímavé i další developeři – vábí na něj např. Uniga se svým projektem rodinných domů v Nehvizdech, které jsou rovněž poměrně dobře dostupné pomocí MHD.
Developeři stále více dbají na to, aby měli obyvatelé rodinných domků dostatek intimního prostoru, jako je tomu např. v projektu společnosti Akroreal v Březiněvsi. „Tyto domy nejsou typickým produktem, mají rozmanité dispozice a velikosti a jsou uspořádané do tzv. hnízd, zaručujících zachování max. možného soukromí," vysvětluje Naďa Hlaváčková z této společnosti. Pro zdejší novou zástavbu je typická jednoduchá elegance a velkorysé propojení interiéru s exteriérem díky prosklení čelních stěn vedoucích do zahrad. Při stavbě domů se hojně používaly přírodní materiály jako jsou dřevo a kámen (Wallerová, R. Nové domy za Prahou. Magazín MF DNES City Dnes č. 8, dne 25. 9. 2012, s. 36 až 38.).
autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.
Publikováno: 27. říjen 2012