Řadový dům nebo solitér?
Většina těch, kdo kupují domy, touží po samostatné stavbě. Řadové domy jsou přitom často levnější a někdy mohou být na bydlení příjemnější než příliš hustá solitérní zástavba. Mají však svá specifika.
Rádi byste rodinný domek, ale současně jste více v zaměstnání než doma a ani galeje na zahradě vás moc nelákají? Potom by pro vás mohl být řešením dvojdům nebo řadový rodinný dům namísto solitéru. Jestliže uvažujete o bydlení v řadovém domě, např. kvůli ceně, která bývá nižší, musíte počítat s tím, že již tak malý pozemek bude rozdělen na předzahrádku, často sloužící jen k parkování, a na vlastní zahrádku za domem.
„Řadové domy kvůli úspoře místa často nemají chodbu, kterou by se procházelo z ulice přímo na zahradu, musíte projít předsíní, kuchyní a obývacím pokojem," popisuje Pavel Hájek z realitní kanceláře RE/MAX Consult. Praktičtější i žádanější jsou proto domy na kraji řady nebo dvojdomy, které mají zahrádku i ze strany a díky tomu i přímý přístup na zahradu brankou.
O něco více, než u samostatně stojících staveb, by vás u dvojdomů nebo řadovek měla zajímat orientace vůči světovým stranám, neboť řadové domy a řadovky mají okna jen na dvě resp. tři z nich. Má to nicméně i výhodu, díky tomu, že řadovky a dvojdomy mají málo oken a venkovních zdí, protopíte v nich méně peněz.
„Základem bydlení v těchto domech jsou dobré sousedské vztahy, výhodou pak může být dělba nákladů při jejich údržbě," tvrdí Hana Valentová z realitky RE/MAX K2. O menším řadovém rodinném domku mnohdy přemýšlejí senioři, kteří si ho plánují koupit třeba místo dosavadního velkého domu či se do něj chtějí přestěhovat z bytu, aby měli zahrádku. Měli by však důkladně zvážit jeho dispozice – např. to, zda-li schodiště mezi patry není příliš úzké a příkré, což bývá častým neduhem.
„Jestliže kupec počítá s bydlením v domě dlouhodobě, určitě bych doporučil bungalov. K stáru vlastník nemovitosti zjistí, že bydlí pouze v přízemí, protože nemůže do schodů, a že celé patro i s podkrovím není využité," radí makléř Pavel Hájek. Řadovky totiž běžně mívají dvě i tři obytná patra, přičemž málokdy se je podaří vyřešit tak, abyste nemuseli často chodit mezi nimi – týká se to třeba toalety. Bydlení v klasickém rodinném domě je tudíž většinou pohodlnější, většina věcí se odbývá v přízemí a v patře bývají ložnice.
Řadovky s příkrými schody se moc nehodí ani pro rodiny s malými dětmi. Přesto se podle Moniky Christové z kanceláře Maxima Reality zájemci o koupi tohoto typu bydlení nejčastěji rekrutují právě z těchto dvou skupin, pro které bývá rozhodující cena. Kdo naopak upřednostňuje tzv. dobrou adresu a na finance tolik nehledí, kupuje spíše samostatný domek. Jasnou výhodu samostatně stojících rodinných domů bývá větší zahrada, která poskytuje více soukromí. Neplatí to však, jestliže jsou pozemky hodně malé, což se objevuje u některých rodinných domů, ve starší zástavbě, ale i u novostaveb především v satelitech.
„V těchto případech je zajímavá řadová zástavba leckdy lepší než rodinné domy," uvažuje architekt Patrik Tichý, podle nějž bývají zejména nově budované řadovky často architektonicky hodnotnější než rodinné domy, zvláště jestliže developer zajímavě využije třeba svažitý terén. Avšak i omezené vnitřní prostorové možnosti někdy vybičují architekty k originálnímu a přitom velice účelnému řešení dispozic.
Zájemci o koupi rodinných domů se často rovněž ptají, zda-li by je mohli v případě potřeby prodat či pronajmout. Při koupi či hledání pronájmu většina lidí chce dům samostatný, ale pokud stojí řadový dům v dobré lokalitě a jeho cena není přemrštěná, podle realitního makléře Hájka není problém ho prodat či sehnat do něj nájemce.
Pokud shrneme výše uvedené z hlediska ceny domů, úspornosti a dispozic, nejúspornější a dispozičně nejlépe řešenou koupí se zdají být přízemní dvojdomy (bungalovy), které skýtají dostatek soukromí a plnohodnotné zahrady, jsou úspornější na energie a dispozice domu je díky jednomu podlaží pohodlnější. Jsou navíc levnější, než patrové domy (s využitím Wallerová, R. Rodinné domy-kdy je lepší řadovka, kdy solitér? Realitní příloha MF DNES, DNES reality, listopad 2011, s. 6 až 7.).
autor. Jakub Král
Publikováno: 04. duben 2013