Úvaha o dispozicích rodinného domu
Ideální rodinný dům by měl zabezpečit bezproblémový chod domácnosti při zahájení všech každodenních činností, všech členů domácnosti najednou. Jedná se samozřejmě o vztah mezi vařením, stravováním, společnou zábavou, relaxací nebo koníčky a místnostmi pro osobní hygienu. Ideálně též s existencí samostatného prostoru pro uskladnění potravin a dostatečně velkými úložnými prostory. Do toho samozřejmě zapadají i chodby jako pojítko mezi jednotlivými místnostmi a vstup do domu vůbec.
Když už plánujete koupi rodinného domu, neřešte jen aktuální potřeby, měli byste zohlednit též vývoj rodiny. Ať už je to směrem ke zvyšování počtu členů, dospívání dětí nebo naopak, když se děti osamostatňují.
Obecně lze části rodinného domu rozdělit na veřejnou a neveřejnou část. Ta veřejná, která stejně jako neveřejná je spojována chodbami, schody, předsíní či halou, je definována jako prostor standardně užívaný všemi členy domácnosti. Je jím například kuchyň, obývací pokoj, jídelna, vstupní dveře, jejich zádveří atp. Jako neveřejnou část domu bychom naopak označili ložnici, pokoje dětí, šatny a koupelnu.
V té neveřejné části rodinného domu by na sebe měly správně navazovat relaxační místnosti, tedy ložnice či pokoje dětí s šatnami a koupelnou. Ve veřejné je ideální plynulý přechod mezi kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Místnost pro uskladnění potravin plánujte samozřejmě v těsné blízkosti kuchyně. Vstup na terasu je pak perfektní z obýváku, kuchyně a případně i jídelny.
Samozřejmě, že vlivem nižšího rozpočtu či limitu velikosti obytné plochy rodinného domu, se mohou některé prostory slučovat, jako již standardně prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Některé prostory se zase vypouštějí, jako šatny, spíže nebo i zádveří. Nutně však tento zásah nemusí znamenat, že bydlení je méně kvalitní či méně komfortní. Ale ideální je, aby při plánování rodinného domu zazněly též úvahy, jak účelně oproti bydlení v bytě, zvětšeného prostoru využít.
Autor: Petra Hamet
Publikováno: 19. březen 2015