Za dobrou cenu musí klient dostat kvalitu
Aby byl developerský projekt úspěšný, musí se developeři trefit do požadavků zákazníků, pokud se jedná o místo, ale i o velikost bytů a jejich vybavení.
Když se začaly v 90. letech min. století prodávat nové byty do osobního vlastnictví, byl dobře pozorovatelný trend zájmu o menší byty. Souvisel s finančními možnostmi budoucích majitelů, ale také se zde projevil fakt, že si byty kupovali mladí lidé jako startovací bydlení. Následovala vlna zájmu o větší byty vhodné především pro rodiny, kterou však po čase oslabila ekonomická krize. „S jejím příchodem se zvětšil zájem o menší byty.
Nemyslím tím jen to, že poptávka po menších bytech je relativně vysoká. Ale kupující se navíc třeba u bytů 3+kk spokojí s menší podlahovou plochou než před pěti až deseti lety," tvrdí Pavel Velebil, makléř z realitní kanceláře Tide Reality. Podle něj developeři na tuto krizi zareagovali. Výsledek? „Teď je naopak problém sehnat hezký byt 4+kk o ploše nad 110 metrů čtverečních, " podotýká Velebil.
Reagovat na měnící se poptávku není přitom vůbec snadné. „Reakce na změny jsou na trhu s novými byty problém vzhledem k časové náročnosti od zahájení projektu po jeho dokončení. V současnosti však existuje zcela zřetelná snaha většiny developerů poskytovat byty co nejlevnější," informuje Jiří Pácal z Central Europe Holding, zabývající se obchodem s realitami. Developeři se navíc musí snažit, aby kupce nalákali, poněvadž nabídka nových bytů v hlavním městě je velká a trh se nasytil.
A moc to nezměnily ani stále levnější hypotéky. „Zájemci mnohem více zvažují, porovnávají a vyjednávají. Tlačí především na cenu, což však nemusí být vždy dobře. Byt je dlouhodobá investice a vyžaduje nejen dobrou cenu, ale i kvalitu," poznamenal Pácal.
Jak vlastně developeři rozhodují o tom, jak velké byty ve svých projektech nabídnou? „V komorním a luxusním bytovém projektu se budou více vyskytovat velké, nadstandardně vybavené byty. Naproti tomu v rozsáhlejších lokalitách, kde jsou nabízeny desítky či stovky bytů, je rozmanitost dispozic větší, aby si vybral skutečně každý," popisuje taktiku Jiří Vajner, obchodní ředitel společnosti Central Group. Podle zkušeností této společnosti se zájem nyní rozprostírá jak mezi malé byty, které lidé pořizují především coby investici, tak i větší byty pro vícečlenné rodiny.
Developeři se snaží být co nejpružnější, jak dokládá třeba přístup společnosti Real Treuhand Reality. „Protože je někdy obtížné momentální poptávku přesně zachytit, jsou naše projekty projektovány tak, aby i v pozdějších fázích přípravy bylo možné velikosti a typy bytů uzpůsobit aktuální poptávce na trhu," uvedl Tomáš Klíma, vedoucí oddělení rozvoje projektů této společnosti. Ve společnosti Max Immo zase soudí, že největší naději na úspěch má kombinace různých velikostí bytů v rámci jednoho projektu.
Tak je vymyšlen i nejnovější projekt společnosti EURO DEVELOPMENT,a.s. Domy Královice v Praze 22. „Zájemci zde naleznou jak velmi prostorné domy 4+kk o užitné ploše přes 140m2 až po maximální užitkovost v domech 5+kk o užitné ploše pouhých 120m2 včetně garážového stání." Říká předseda představenstva společnosti Euro Development Jakub Císař. „Stejně tak si budou zájemci moct měnit vnitřní dispozice domů dle jejich přání." dodává Císař.
Pomalu stoupá také poptávka po bydlení pro seniory. „Často hledají menší, ale komfortní bydlení, řada z nich dává přednost dispozici 2+1 a 3+1 před obvykle nabízenými 2+kk a 3+kk," popisuje požadavky starší generace makléř Velebil z Tide Reality. Podle Jiřího Pácala z Central Europe Holding jsou projekty bydlení pro seniory zatím spíše okrajové, byť se zájem o ně zvyšuje. Měly by být nejen bezbariérové, snadno dopravně dostupné, ale třeba i s nepřetržitou recepcí. Podle Jiřího Vajnera z Central Group společnost nabízí lidem, kteří mají specifické požadavky třeba na bezbariérový byt, individuální úpravu jejich bytu.
Moc se nemění požadavky, pokud se jedná o lokalitu – pro zákazníky je důležitá kombinace dobré dopravní dostupnosti, občanské vybavenosti a dostatek zeleně. „Lokality mimo souvislou zástavbu na okrajích města příliš netáhnou. Ale i když se říká opak, není lokalita tím hlavním kritériem, což dokládá mnoho neúspěšných projektů na dobrých místech," upřesnil Pácal z Central Europe Holding.
Analogicky netáhnou ani projekty obklopené množstvím kancelářských budov, přičemž zde je nezájem o příliš blízké sousedství oboustranný. „A to většinou v případech, kdy jsou budovy např. v těsné blízkosti a nájemcům by vadil přímý kontakt oken s okolními byty," říká Pavel Domalewski, vedoucí oddělení zastupování pronajímatelů společnosti DTZ.
Celkově se však firmy využívání kancelářských budov uprostřed obytných čtvrtí nebrání, což podle něj dokládá např. Praha 6, typická rezidenční čtvrť, kde vzniká a bude vznikat několik kancelářských projektů. Všechny firmy hodně posuzují dopravní dostupnost, zejména blízkost metra, ale zájem o různé typy budov se liší.
„Nájemci mají odlišný vkus a potřeby – někdo preferuje moderní novostavbu, jiný zase kouzlo starších budov. Faktem je, že se nájemci z obytných domů, které byly obsazované spíše v 90. letech, kdy byl nedostatek moderních kancelářských budov, nyní přesouvají do nových prostor, které jsou efektivnější," uvedl Václav Bouček ze společnosti DTZ. Podle něj se tak na trh znovu dostávají původně obytné domy, což se týká především Vinohrad (s využitím Wallerová, R. Byt: dobrá cena, ale také kvalita, mimořádná příloha MF DNES o výstavbě bytů – „Stavíme Prahu", dne 11. 4. 2013, s. 6 až 7.).
autor. Jakub Král
Publikováno: 27. květen 2013